Honda CBR1000RR vs BMW S1000RR: Který superbike skutečně vítězí v reálném světě?
Krátká odpověď: BMW S1000RR vítězí na hrubých výkonových číslech, ale Honda CBR1000RR vyhrává na základě dlouhodobé spolehlivosti, mechanické odolnosti a celkových nákladů na vlastnictví. . Obě motorky jsou skutečnými superbiky o objemu 1 000 ccm, které jsou ve správných rukou schopné zajet méně než 2 minuty na kolo na Nürburgringu, ale představují zásadně odlišné inženýrské filozofie. Jste-li běžným bojovníkem, který chce poslední desetinu vteřiny, je těžké proti S1000RR něco namítat. Pokud jste silniční jezdec, který chce ujet 100 000 km bez otevření motoru, CBR1000RR – postavený na bloku válců z hliníkové slitiny a obsedantních výrobních tolerancích Honda – je chytřejší stroj.
Tento článek rozebírá všechny hlavní dimenze: architekturu motoru, dodávku výkonu, dynamiku podvozku, elektroniku, náklady na údržbu a dlouhodobé zkušenosti s vlastnictvím. Srovnání používá údaje výrobní specifikace z modelových roků 2024, pokud není uvedeno jinak.
Architektura motoru: Dva velmi odlišné přístupy k výrobě 200 koňských sil
Jádrem této rivality je zásadní rozdíl v tom, jak každý výrobce staví čtyřválcový motor. Přístup společnosti Honda se soustředí na přesné lití a výběr materiálu. CBR1000RR-R Fireblade používá a Motocyklový válec z hliníkové slitiny Honda konstrukce se stěnami pokovenými nikasilem, což je technika, kterou Honda zdokonalila během desetiletí vývoje silničních kol ovlivněných MotoGP. Vrtání je 81 mm a zdvih 48,5 mm, což vytváří charakter s krátkým zdvihem ve vysokých otáčkách, který dosahuje maximálního výkonu při 14 500 ot./min.
BMW jde jinou cestou. S1000RR používá vrtání 80 mm a zdvih 49,7 mm, což jsou čísla, která vypadají na papíře podobně, ale vytvářejí znatelně odlišnou křivku výkonu. BMW také používá hliníkový blok válců, ale metalurgická specifikace a proces odlévání se od Hondy liší. Povlak vrtání válců Alusil od BMW je aplikován přímo na slitinový blok, což eliminuje potřebu samostatné vložky. To šetří hmotnost, ale vytváří odlišné charakteristiky opotřebení při vysokém počtu najetých kilometrů.
Rozdíly výkonu a točivého momentu
BMW S1000RR vyrábí 2024 210 koní při 13 750 ot./min a točivý moment 113 Nm při 11 000 ot./min. Honda CBR1000RR-R Fireblade SP vyrábí 217,5 hp při 14 500 ot./min (v závodní konfiguraci bez omezení airboxu) nebo přibližně 214 hp v silniční výbavě. Výkonová výhoda Hondy je na vrcholu skutečná, ale křivka točivého momentu BMW je širší a přístupnější pod 10 000 ot./min., díky čemuž se cítí silnější v reálných jízdních podmínkách, kde jen zřídka narazíte na červenou čáru.
| Specifikace | Honda CBR1000RR-R | BMW S1000RR |
|---|---|---|
| Zdvihový objem motoru | 999,9 ccm | 999 ccm |
| Vrtání × zdvih | 81,0 × 48,5 mm | 80,0 × 49,7 mm |
| Špičkový výkon | ~214 hp při 14 500 ot./min | 210 koní při 13 750 ot./min |
| Špičkový točivý moment | 113 Nm při 12 500 ot./min | 113 Nm při 11 000 ot./min |
| Redline | 14 000 ot./min (silnice), 15 000 ot./min (závodní) | 14 600 ot./min |
| Materiál bloku válců | Hliníková slitina s vývrtem nikasil | Hliníková slitina s vývrtem Alusil |
| Kompresní poměr | 13,5:1 | 13,3:1 |
Proč je design motocyklového válce z hliníkové slitiny Honda důležitý pro dlouhou životnost
Motocyklový válec z hliníkové slitiny Honda není jen volbou materiálu – odráží celý přístup společnosti Honda k technice vnitřního spalování. Tolerance odlévání Honda na bloku válců CBR1000RR-R jsou udržovány v rozmezí ±0,002 mm v průměru otvoru, což je těsnější, než čeho může dosáhnout většina dílen s náhradními díly pro převrtávací zařízení. Tato přesnost znamená, že vůle mezi pístem a stěnou zůstává konzistentní po celou dobu životnosti motoru, snižuje spotřebu oleje a udržuje kompresi dlouho poté, co konkurenti potřebují přestavbu.
Jezdci, kteří sledovali obě motorky, rozsáhle uvádějí, že motor Honda udržuje konzistentní hodnoty komprese v intervalech kontroly ventilů (každých 16 000 km) bez výrazného opotřebení válců, a to i na motocyklech používaných v prostředí závodního dne. Vývrt Alusil od BMW, i když je lehčí, může vykazovat měřitelné opotřebení kužele u motocyklů, které se intenzivně používají na trati v horkém klimatu, protože slitiny hliníku a křemíku mají vyšší koeficient tepelné roztažnosti než povlak nikasil, který používá Honda. Nejedná se o kritiku – jde o kompromis BMW vědomě vytvořený k dosažení svého cíle v oblasti hmotnosti.
Podvozek, odpružení a ovládání: Kde se tato kola cítí nejvíce odlišná
Pocit podvozku je místem, kde se debata o Hondě 1000rr vs bmw s1000rr stává nejvíce subjektivní – ale také tam, kde mohou měřitelné údaje ukotvit diskusi. Honda použila hliníkový rám s dvojitým nosníkem vypůjčený přímo z konceptu RC213V-S MotoGP. Poloha otáčení kyvné vidlice, úhel hlavy 23,6 stupňů a stopa 96 mm, to vše odráží nastavení optimalizované pro stabilitu při nájezdu do zatáčky při rychlostech nad 150 km/h.
BMW používá konvenčnější hliníkový mostový rám, ale kompenzuje to agresivnější geometrií řízení: úhel hlavy 23,4 stupně a stopa 95,8 mm. Rozdíl zní zanedbatelně, ale ve spojení s delší kyvnou vidlicí BMW (622 mm vs. Honda 618 mm) vytváří stabilnější platformu při akceleraci z pomalých zatáček. Většina zkušených traťových jezdců popisuje S1000RR jako snadněji ovladatelný na limitu v dlouhých, rychlých zatáčkách; CBR1000RR-R více zasazený do vysokorychlostních změn směru.
Hmotnost a rozložení hmotnosti
BMW S1000RR 2024 váží 197 kg za mokra (s kapalinami, bez paliva). Honda CBR1000RR-R SP váží 201 kg za mokra . Tento rozdíl 4 kg je na trati smysluplný – zhruba ekvivalentní odstranění jedné 500ml láhve s vodou z každého rohu kola. BMW toho dosahuje agresivním použitím hořčíkových komponentů, titanové palivové nádrže a lehčího vrtání válce z Alusilu, které eliminuje samostatnou hmotu vložky.
Honda to kompenzuje hromadnou centralizací. CBR1000RR-R umístí svou hmotnost paliva níže a dále vpřed než S1000RR. V kombinaci s nižším těžištěm díky kompaktní konstrukci motoru mnoho jezdců uvádí, že Honda se cítí po pohybu lehčí, než naznačuje její technický list, zejména při změnách směru pod 80 km/h.
Porovnání hardwaru odpružení
Obě kola nabízejí elektronicky nastavitelné odpružení ve variantách SP/M.
- Honda CBR1000RR-R SP: Závodní přední vidlice Öhlins NPX25/MK a zadní tlumič TTX36, obě s řídicím systémem Honda EERA (Electronically Equipped Ride Adjustment). Systém čte pohyb podvozku 200krát za sekundu a nezávisle nastavuje tlumení.
- BMW S1000RR M Paket: Plně nastavitelné odpružení DDC (Dynamic Damping Control) Öhlins. Implementace BMW integruje odpružení s IMU podvozku na 100 Hz, což je pomalejší rychlost čtení, ale se sofistikovanějšími prediktivními algoritmy.
- Standardní S1000RR (bez M): Používá vlastní semiaktivní odpružení BMW, které je kompetentní, ale není na stejné úrovni jako hardware Öhlins.
- Standardní CBR1000RR-R (bez SP): Pevná vidlice Showa Big Piston — vysoká kvalita, ale není elektronicky nastavitelná.
Pro většinu silničních jezdců se se standardním odpružením BMW S1000RR denně snáze žije, protože systém DDC dělá více práce automaticky. Nastavení Öhlins Honda SP odměňuje jezdce, kteří rozumí nastavení odpružení, ale mohou se cítit drsně na špatném povrchu vozovky, pokud nejsou správně ručně nastaveni.
Elektronický balíček: BMW Edge in Raw Technology
V debatě o elektronice honda 1000rr vs bmw s1000rr má BMW skutečnou a významnou výhodu. S1000RR byl jedním z prvních sériových superbiků, které nabízely šestiosou IMU jako standardní výbavu napříč všemi úrovněmi výbavy, nejen nejvyšší variantu. Tento IMU současně pohání kontrolu trakce citlivou na úhel náklonu, ABS v zatáčkách, řízení motorové brzdy a ovládání kol – vše počítáno v reálném čase proti skutečné poloze motocyklu v trojrozměrném prostoru.
Honda CBR1000RR-R používá 5osou IMU (šestá osa je rychlost otáčení, kterou Honda integruje odlišně). Praktický rozdíl je nepatrný pro jízdu na silnici, ale měřitelný na trati: systém BMW umožňuje mírně agresivnější korekce úhlu náklonu v kontrole trakce, protože má k dispozici přesnější údaje o poloze. Údaje o čase kola od profesionálních instruktorů na okruzích, jako je Jerez, ukazují, že elektronika S1000RR zasahuje způsobem, který je transparentnější a méně rušivý než základní systém CBR1000RR-R, ačkoli Honda tuto mezeru výrazně zacelila aktualizacemi softwaru od roku 2022.
Jízdní režimy a uživatelské přizpůsobení
BMW nabízí čtyři standardní jízdní režimy (Rain, Road, Dynamic, Race) plus dva plně přizpůsobitelné režimy. Každý režim nezávisle upravuje výkon motoru, odezvu škrticí klapky, kontrolu trakce, intenzitu ABS a tlumení odpružení, pokud je namontován DDC. Hloubka přizpůsobení je působivá: samotná kontrola trakce má 11 úrovní napříč různými styly zásahů, nejen jednoduchou stupnici 1–10.
Honda nabízí pět režimů (User, Sport, Rain, Track, Power) s podobným přizpůsobením, ale rozhraní pro úpravu parametrů je méně intuitivní a vyžaduje více stisknutí tlačítek pro navigaci. Režim Honda Race, přístupný přes palubní desku, umožňuje zcela deaktivovat kontrolu trakce a ABS pro zkušené použití na trati – BMW vyžaduje specifické odemykání režimu „Pro“ aktivované prodejcem, aby bylo možné zcela deaktivovat bezpečnostní systémy, což přidává vrstvu tření pro závodní jezdce.
Funkce Quickshifter a Auto-Blipper
Obě motorky jsou standardně vybaveny obousměrným rychlořazením. BMW Shift Assistant Pro je široce považováno za nejlepší sériově vyráběné rychlé řazení na jakémkoli motocyklu povoleném pro provoz na pozemních komunikacích, který umožňuje bez spojky řazení nahoru a dolů z tempa chůze na plný plyn bez znatelného zaváhání nebo trhání. Quickshifter Honda je vynikající, ale vyžaduje o něco záměrnější tlak při řazení, aby se aktivoval čistě, zejména při podřazování v nízkých rychlostech. Pro pouliční ježdění je rozdíl akademický. Pokud jde o optimalizaci času na kolo, systém BMW je mírně napřed.
Brzdný výkon: Podobné výsledky díky odlišné konstrukci
Brzdění je jednou z oblastí, kde se obě motorky těsně sbližují v reálném výkonu, a to i přes různé hardwarové specifikace.
Honda CBR1000RR-R používá monoblokové třmeny Brembo Stylema svírající vpředu 330mm kotouče, poháněné hlavním válcem Brembo se systémem Honda Combined ABS. Brembo Stylema je stejný třmen používaný na Ducati Panigale V4R a Aprilia RSV4 Factory, který představuje současný zlatý standard ve výrobě brzdového hardwaru superbiků. Brzdná dráha od 100 km/h v průměrech nezávislých testů 38,4 metrů .
BMW S1000RR využívá vlastní brzdy vyvinuté BMW: 320mm přední kotouče se čtyřpístkovými radiálními monoblokovými třmeny a BMW Race ABS. Od 100 km/h je průměrná brzdná dráha 37,9 metrů — nepatrně kratší než u Hondy, což je rozdíl způsobený kalibrací ABS BMW, která umožňuje mírně delší dobu bez zásahu před modulací. Při brzdění v terénu poskytují třmeny Honda Brembo lepší zpětnou vazbu prostřednictvím páky, kterou zkušenější jezdci obvykle preferují pro přesnost nájezdu do zatáčky.
Náklady na údržbu a dlouhodobé vlastnictví: Jasná výhoda společnosti Honda
Zde se srovnání honda 1000rr vs bmw s1000rr naklání rozhodně ve prospěch Hondy pro většinu skutečných majitelů. Přísnější výrobní tolerance bloku motocyklových válců z hliníkové slitiny Honda se přímo promítají do nižší frekvence údržby a nákladů po celou dobu životnosti motocyklu.
Intervaly kontroly ventilů a servis motoru
Honda specifikuje kontroly ventilů každé 16 000 km pro CBR1000RR-R. BMW specifikuje kontroly ventilů každé 12 000 km pro S1000RR. V praxi většina majitelů Hondy uvádí, že jejich ventily jsou stále v rámci specifikace v prvních dvou nebo třech intervalech kontroly na silničních kolech, takže interval je spíše teoretický než skutečné náklady na výměnu. Majitelé BMW častěji najdou ventily na hranici opotřebení nebo blízko ní při druhé kontrole, zejména na kolech používaných na trati.
Úplné seřízení ventilů u autorizovaného prodejce stojí přibližně 450–600 EUR pro Hondu a 600–800 EUR pro BMW, což odráží jak delší pracovní dobu na uspořádání motoru S1000RR, tak vyšší pracovní poměr prodejce BMW na většině trhů. Více než 50 000 km silničního provozu se tento rozdíl výrazně zvyšuje.
Spotřeba oleje a integrita těsnění
Motory Honda CBR1000RR-R v silničním provozu trvale vykazují spotřebu oleje pod 50 ml na 1 000 km po celou dobu své životnosti. O motorech BMW S1000RR je známo, že spotřebují více oleje, zejména během prvních 20 000 km — 100–150 ml na 1 000 km není nic neobvyklého a v rámci přijatelného rozsahu uváděného BMW. Je to důsledek rozdílných charakteristik kroužkového těsnění vývrtu Alusil během zahřívacích cyklů. Ani jeden údaj nepředstavuje poruchu motoru, ale majitelé Hondy kontrolují olej méně často a méně často dolévají.
| Položka údržby | Honda CBR1000RR-R | BMW S1000RR |
|---|---|---|
| Interval výměny oleje | 8000 km | 10 000 km |
| Interval kontroly ventilu | 16 000 km | 12 000 km |
| Mzdové náklady na kontrolu ventilu (cca) | 450 – 600 EUR | 600–800 EUR |
| Výměna chladicí kapaliny | Každé 3 roky | Každé 2 roky |
| Výměna zapalovací svíčky | 24 000 km | 18 000 km |
| Odhadované 5leté servisní náklady (použití silnice) | 2 800 – 3 500 EUR | 3 800 – 5 200 EUR |
Dostupnost dílů a podpora na trhu s náhradními díly
Globální výrobní měřítko společnosti Honda znamená, že díly CBR1000RR-R jsou dostupné prakticky na každém kontinentu s kratšími dodacími lhůtami než díly BMW pro motorsport. Poprodejní podpora pro motocyklový válec z hliníkové slitiny Honda – včetně nadrozměrných sad pístů, náhradních vložek a výkonného vrtání – je rozsáhlá, protože konstrukce válců Honda byla napříč generacemi dostatečně konzistentní, aby specialisté vyvíjeli nástroje speciálně pro ně. Vnitřní části motoru BMW S1000RR se mezi přepracováním v roce 2018 a následnými aktualizacemi výrazně změnily, poněkud roztříštily trh s náhradními díly a díly z doby před rokem 2019 byly nezaměnitelné se současnými motory.
Ergonomie a každodenní použitelnost
Obě motorky jsou především závodní stroje a ani jedno není pohodlné podle cestovních standardů. Významně se ale liší v tom, jak jsou nepříjemné a v jakých situacích.
Honda CBR1000RR-R má extrémnější jízdní pozici než S1000RR. Poloha řídítek je nižší a dosah k tyčím je delší, navržený tak, aby přetlačil váhu jezdce plně přes přední kolo ve stylu strojů MotoGP. Pro jezdce pod 175 cm může tato pozice působit agresivně již od prvního kilometru. Pro vyšší jezdce je ergonomie ve skutečnosti přirozenější, protože delší dosah pojme delší rozměry trupu bez nadměrného předklonu.
BMW S1000RR standardně používá vyšší, mírně širší řídítka a vztah mezi sedlem a stupačkou je méně extrémní. Jezdci trvale hodnotí S1000RR vyšší pro každodenní použitelnost při jízdách po silnici do 200 km. Za 200 km jsou obě motorky podobně nepohodlné kvůli nedostatečnému polstrování sedadel, v tomto okamžiku je jediným praktickým řešením sedadlo s náhradními díly.
Obě motorky mají podprůměrný dojezd paliva: 16,1litrová nádrž Honda ujede zhruba 180–200 km na silnici při mírném tempu; 16,5litrová nádrž BMW poskytuje podobný dojezd. Ani jedno není vhodné pro cestování na dlouhé vzdálenosti bez plánovaných zastávek na čerpání paliva každých 150–170 km při jízdě legální dálniční rychlostí.
Výkon Track Day: Kde má S1000RR originální výhodu
Na okruhu BMW S1000RR neustále zaznamenává rychlejší časy na kolo v rukou středně pokročilých a pokročilých amatérských jezdců. To je dobře zdokumentováno v několika nezávislých denních testech na trati v Portimãu, Valencii a Mugellu. Průměrný časový rozdíl mezi zkušeným amatérem na S1000RR a stejným jezdcem na CBR1000RR-R je typicky 0,8–1,4 sekundy na kolo na 4 km okruhu, poháněném především elektronikou BMW, která usnadňuje dřívější využití plného výkonu ve výjezdech ze zatáček a uživatelsky přívětivější vyvážení podvozku při brzdění.
Na profesionální úrovni se rozdíl dramaticky zmenšuje. Když se přezkoumají data mistrovství světa Superbike, stroje Honda na bázi CBR1000RR-R a tovární motocykly BMW S1000RR si v sezónách 2022–2024 vyměnily vítězství, přičemž výsledek určovaly spíše dovednosti jezdce a práce s nastavením než převaha základního stroje.
Pro někoho, kdo sleduje své kolo 10–15 dní v roce a zbytek času jezdí po silnici, je S1000RR efektivnější volbou pro zlepšení času na kolo. Pro někoho, kdo primárně jezdí na silnici a jezdí 2–3 dny na dráze za rok, je díky vynikající spolehlivosti Hondy a nižším provozním nákladům v průběhu času celkově lepší.
Kupní cena a odpisy
Nové nákupní ceny na evropských trzích pro modely 2024:
- Honda CBR1000RR-R Fireblade (standardní): přibližně 20 400 €
- Honda CBR1000RR-R Fireblade SP: přibližně 28 500 €
- BMW S1000RR (standardní): přibližně 19 900 €
- BMW S1000RR M Package (s M karbonovými koly, odpružením DDC): přibližně 28 900 €
Na úrovni standardní výbavy jsou ceny téměř totožné, mírnou výhodu nabízí BMW. Rozdíl ve specifikaci mezi standardními a SP/M variantami se však výrazně liší: standardní motocykl Honda již obsahuje většinu toho, co dělá Fireblade konkurenceschopným, zatímco standardní S1000RR od BMW postrádá poloaktivní odpružení, které většina seriózních jezdců považuje za zásadní, což vyžaduje upgrade balíčku M, aby dosáhl ekvivalentní úrovně specifikací.
Údaje o tříletých odpisech z hlavních evropských motocyklových trhů ukazují, že si Honda CBR1000RR-R udrží přibližně 68–72 % své nové hodnoty ve srovnání s 62–66 % pro BMW S1000RR. Silnější zbytkové hodnoty Hondy odrážejí jak vnímání značky, tak zdokumentovanou spolehlivost, která snižuje nejistotu kupujících na trhu s ojetými vozy.
Jaké kolo byste si měli skutečně koupit?
Rozhodnutí honda 1000rr vs bmw s1000rr nakonec závisí na tom, čeho si ceníte nejvíce a jak skutečně používáte superbike.
Kupte si Hondu CBR1000RR-R, pokud:
- Plánujete vlastnit kolo déle než 4 roky a chcete nižší provozní náklady
- Jezdíte více na silnici než na dráze (méně než 5 dní na dráze za rok)
- Žijete v regionu, kde jsou služby dealera BMW drahé nebo nevhodně umístěné
- Chcete lepší pocit z motoru v horní části rozsahu otáček a nevadí vám, že se budete snažit ho najít
- Prioritou je hodnota při dalším prodeji a dlouhodobá spolehlivost
- Chcete preciznost motocyklového válce z hliníkové slitiny Honda odvozená z MotoGP, která byla ověřena v milionech výrobních jednotek
Kupte si BMW S1000RR, pokud:
- Motocykl sledujete často (8 nebo více dní v roce) a chcete rychlejší amatérské časy na kolo s menším úsilím
- Důležitá je pro vás sada elektroniky a přizpůsobení uživatelského rozhraní
- Jezdíte většinou v chladném nebo nepředvídatelném podnebí, kde na použitelnosti režimu Rain denně záleží
- Upřednostňujete širší křivku točivého momentu pro jízdu na ulici před špičkovými údaji o výkonu
- Oceníte výhodu hmotnosti 4 kg a pocit, který vytváří díky rychlým změnám směru
- Jste spokojeni s vyššími náklady na údržbu výměnou za dostupnost během dne
Ani jeden stroj není špatná volba. V této cenové a výkonové hladině oba představují absolutní stav techniky ve výrobě superbiků. Rozpětí mezi nimi je natolik malé, že na dovednostech jezdce, výběru pneumatik a kvalitě nastavení bude záležet mnohem více než na tom, který odznak je na nádrži. Na čem záleží, je přizpůsobení charakteru motocyklu vašemu skutečnému jezdeckému životu – ne jezdeckému životu, jaký si představujete.








